use left or right arrow keys to navigate the tab,
Page First page Last page More pages Next page Previous page
Press Enter or Space to expand or collapse and use down arrow to navigate to the tab content
Your webbrowser is outdated and no longer supported by Microsoft Windows. Please update to a newer browser by downloading one of these free alternatives.
Czy flora jest w 100% roślinna? Zgadza się: Flora, którą znasz i kochasz, składa się z mieszanki olejów roślinnych pochodzących między innymi z rzepaku i nasion słonecznika. To szczególnie dobra wiadomość, biorąc pod uwagę, że diety roślinne mogą zaoferować tobie i środowisku wiele korzyści - niektóre z nich mogą cię zaskoczyć.

Po pierwsze: czy dieta bazująca na roślinach jest dobra dla ciebie?

Jak się wydaje, jedzenie roślinne oznacza wybieranie żywności pochodzącej z roślin, w tym warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych (suszonego groszku, fasoli, ciecierzycy I soczewicy), orzechów I nasion, a mniej żywności pochodzenia zwierzęcego. Żywność roślinna obejmuje także oleje roślinne I produkty wykonane głównie z tych olejków - zgadłeś: produkty takie jak flora. Brzmi dobrze, prawda? Ale to nie wszystko…


Jakie są korzyści zjedzenia diety roślinnej?

Większość produktów roślinnych to mądry wybór; zjedzenie ich oferuje wiele korzyści dla ciebie I planety:

Warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste I rośliny strączkowe zawierają wiele składników odżywczych, w tym błonnik I węglowodany, a także ważne witaminy I minerały, w tym witaminę a, witaminę c, magnez, potas, cynk, żelazo I inne. Krótko mówiąc, te produkty zazwyczaj zawierają niewiele tłuszczów nasyconych lub nie zawierają tłuszczów trans, a dokładnie tego potrzebuje organizm.

Wiele olejów roślinnych (w tym rzepakowy, słonecznikowy itd.) zawierają dobre tłuszcze - tłuszcze jednonienasycone I wielonienasycone. Wiele produktów wykonanych z mieszanki olejów roślinnych zawiera dobre tłuszcze, w tym tłuszcze wielonienasycone omega-3 I omega-6, ale co to oznacza? Mówiąc wprost, zastąpienie tłuszczów nasyconych wielonienasyconymi I jednonienasyconymi tłuszczami z olejów roślinnych pomaga obniżyć poziom cholesterolu I pozytywnie wpływa na twoje zdrowie.


W jaki sposób mogę w większym stopniu opierać dietę na roślinach?

Wiele osób decyduje się na jedzenie roślinne, przestrzegając diety wegetariańskiej lub wegańskiej, podczas gdy inni wybierają po prostu jedzenie mniejszej mięsa lub produktów zwierzęcych. To, w jaki sposób zastosujesz dietę roślinną, zależy od ciebie - ale oto kilka prostych sposobów na rozpoczęcie pracy nad zmianą nawyków żywieniowych na zdrowsze:

Do każdego posiłku I przekąski napełnij połowę talerza owocami I warzywami. Wypróbuj jedną z naszych wielu pysznych przystawek na bazie warzyw (patrz przepisy).

Ciesz się mniejszymi porcjami chudego mięsa I drobiu podczas posiłków.

Spróbuj spróbować jedzenia bez mięsa w poniedziałki lub piątki - zdecyduj się na wegetariański lub wegański posiłek co najmniej raz w tygodniu.

Odwiedź lokalny targ rolny, aby kupić lokalne, sezonowe potrawy, takie jak owoce, warzywa I pieczywo pełnoziarniste. Niech sezon sprawi, że spróbujesz nowych przepisów.

Zamień masło pochodzenia zwierzęcego na roślinną florę we wszystkich aspektach gotowania.

Podsumowując: dieta roślinna jest dobra dla ciebie I lepsza dla planety. I pamiętaj: zawsze jesteśmy do twojej dyspozycji dzięki przepisom na pyszne I zdrowe dania.