use left or right arrow keys to navigate the tab,
Page First page Last page More pages Next page Previous page
Press Enter or Space to expand or collapse and use down arrow to navigate to the tab content
Click to read more about this recipe
Includes
Your webbrowser is outdated and no longer supported by Microsoft Windows. Please update to a newer browser by downloading one of these free alternatives.

Margaryna powstaje na bazie 3 składników:

  • Starannie dobranej mieszanki naturalnych, płynnych olejów roślinnych
  • Stałych tłuszczów roślinnych nadających margarynie odpowiednią konsystencję
  • Wody

Do produkcji wysokiej jakości margaryny, takiej jak Flora, wykorzystuje się oleje roślinne pochodzące z rzepaku, słonecznika i lnu. Oleje te charakteryzują się dużą zawartością korzystnych dla zdrowia nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jednak, aby z ciekłego oleju mogła powstać margaryna, czyli produkt o konsystencji na tyle miękkiej, aby dał się rozsmarować po wyjęciu z lodówki i jednocześnie łatwo rozpuszczał się w ustach, należy połączyć go z tłuszczem o twardszej konsystencji. Właściwą konsystencję margaryny uzyskuje się właśnie poprzez odpowiednią kompozycję olejów i stałych tłuszczów.

Do mieszanki olejów roślinnych i tłuszczów dodaje się wodę oraz składniki, takie jak lecytyna czy mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych, które ułatwiają połączenie olejów z wodą. Mono- i diglicerydy uzyskuje się z olejów roślinnych, a lecytynę ze słonecznika (w przypadku majonezu tę rolę pełni lecytyna zawarta w żółtku jaja).

Warto podkreślić, że obecnie do produkcji margaryny nie stosuje się już olejów częściowo uwodornionych (utwardzonych), dlatego wszystkie wysokiej jakości margaryny, takie jak Flora, praktycznie nie zawierają tłuszczów typu trans.

Do margaryny często dodaję się także serwatkę, chude mleko, maślankę lub jogurt, które nadają produktowi lubianą przez konsumentów mleczno-maślaną nutę smakową. Na smak wpływa także niewielki dodatek soli, kwasku cytrynowego lub aromatów (naturalnych lub identycznych z występującymi w naturze). Jako barwniki stosuje się np. beta-karoten – barwnik identyczny z tym obecnym w marchwi czy warzywach o kolorze żółtym i czerwonym.

Margaryny są też cennym źródłem niektórych niezbędnych dla człowieka witamin. Jest w nich zawarta naturalna witamina E, pochodząca z olejów roślinnych. Ponadto margaryny wzbogaca się obowiązkowo witaminami A i D.

Jak widać, sposób produkcji margaryny jest dosyć prosty i bardzo zbliżony do produkcji majonezu. Margarynę, tak samo jak majonez można też zrobić w domu. Wystarczy wymieszać olej z tłuszczem stałym, odrobiną soku z cytryny, żółtkiem jaja i dodać szczyptę soli.